Ako vybrať vhodnú obuv pre vodiča

Vodiči z povolania trávia za volantom dlhé hodiny a vhodná obuv je tak kľúčová nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj komfortu. Česká legislatíva presne neurčuje, aké topánky by mali vodiči nosiť, avšak za žabky už vám hrozí pokuta. Prečítajte si teraz, čo by mala obuv pre profesionálnych vodičov spĺňať a akej obuvi je najlepšie sa oblúkom vyhnúť.

Pozor na legislatívu v Európe

Hoci v slovenskej legislatíve nenájdeme ukotvenú presnú informáciu, aká obuv je považovaná za vhodnú, niektoré európske krajiny však správnu obuv už uzákonili. Obvykle sa stretnete so všeobecnou definíciou, že obutie vodiča musí umožňovať bezpečné ovládanie vozidla. Vymenovať môžeme napríklad Nemecko, Bosnu a Hercegovinu, Maďarsko alebo Veľkú Britániu. V týchto aj mnohých ďalších európskych štátoch tak môžete dostať za riadenie naboso alebo v nevhodnej obuvi tučnú pokutu. Preto si na výbere obuvi vo chvíli, keď vyrážate na dlhé trasy do zahraničia, dajte dvojnásobne záležať.

Tieto topánky za volant nepatria

Už spomínané žabky, kroksy, papuče alebo topánky na vysokom podpätku by mali byť pre vodiča a vodičky z povolania úplne tabu. Takýto druh obuvi vám neposkytne dostatočnú oporu pri zošliapnutí pedála a hladká podrážka môže spôsobiť nečakané skĺznutie nohy z pedála. Menované druhy obuvi výrazne predlžujú reakčnú dobu a v neposlednom rade môže topánka pedál tiež zablokovať, pokiaľ vám z nohy spadne, a spôsobiť tak nebezpečnú dopravnú situáciu.

Vhodné nie sú ani príliš ťažké topánky alebo topánky s hrubou podrážkou, ktoré znateľne znižujú cit v nohách a zhoršujú tým vašu schopnosť vozidlo ovládať. Medzi také môžeme zaradiť napríklad lyžiarky, zateplené zimné topánky alebo napríklad čižmy. Pri tomto type obuvi hrozí napríklad zošliapnutie dvoch pedálov naraz, čo veľmi pravdepodobne vyústi v nehodu.

Vyberáme obuv pre vodičov

Aké parametre by teda mala správna pracovná obuv pre vodiča spĺňať?

Základným pravidlom je, že obuv by mala mať pevnú pätu a pružnú podošvu. Pre vaše pohodlie vyberajte uzavretú, ale dostatočne priedušnú obuv, aby ste obmedzili potenie, opúchanie nôh a prípadné ďalšie súvisiace zdravotné problémy. Vhodná je ako obuv textilná, tak kožená.

Dbajte však na to, aby obuv mala:

  • správnu veľkosť (aby netlačila alebo naopak nebola príliš voľná),
  • ohybnú podrážku s dostatočnou priľnavosťou,
  • skôr nižšia hmotnosť.

Tipy na kvalitnú obuv pre profesionálnych vodičov

Prezrite si teraz naše tipy na ľahkú a pohodlnú obuv, ktorá je ideálnou voľbou pre vodičov z povolania.

Jak vybrat vhodnou obuv pro řidiče: Cofra Airframe

Pracovná obuv Cofra AIRFRAME S1 P SRC

Nízka pracovná obuv Cofra AIRFRAME je vyrobená zo semišovej kože s priedušnou a absorpčnou tkaninou vo vnútri, ktorá zaisťuje maximálne pohodlie. Obuv je vybavená mäkkou stielkou, ktorá sa sama tvaruje a zaisťuje správne rozloženie telesnej hmotnosti.

Jak vybrat vhodnou obuv pro řidiče: Cofra Combi

Pracovná obuv Cofra Combi S1 P SRC

Pracovná obuv Cofra Combi je správnym variantom pre tých, ktorí preferujú kožené topánky. Vnútorná textília má antibakteriálne vlastnosti, absorbuje vlhkosť a je veľmi odolná proti oderu. Jedná sa o ľahkú obuv s anatomickou stielkou, ktorá taktiež napomáha pohlcovať vlhkosť a udržať nohu v suchu a pohodlí.

Jak vybrat vhodnou obuv pro řidiče: Cofra Rushing

Pracovná obuv Cofra RUSHING S3 SRC

Pracovná obuv Cofra RUSHING je ideálna pre všetkých, ktorí uprednostňujú skôr členkové topánky. Táto obuv z pevnej, ale priedušnej tkaniny odolnej proti oderu je veľmi ľahká a komfortná. Vysoko pružný materiál stielky zaisťuje skvelé tlmenie nárazov a odpruženie päty.